Kiralık Konut

Ev kiralamak icin işlemler sırasıyla Bolgenin seçilmesi, evin secilmesi,sözleşmenin hazırlanması kira tutarı ve artış oranının belirlenmesi sürecinde uzman kişiler ile çalışmanızı her zaman tavsiye ederiz. (Çanakkale ulaşimi ve otobus bağlantisi cok olan bir sehrimizdir.)

Ancak uzman kişilerden yardım alırken bile, gelecekte kiraladığınız yerle ilgili sorunlarla karşılaşmamak için şahsen dikkat etmeniz gereken farklı konu başlıkları mevcuttur.

Ihtiyaclariniza gore kiralik konut arayın

Bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir evi ilk etapta bulamayabilirsiniz, bu nedenle aceleci davranmamak sizin menfaatinize olacaktir. Çeşitli online emlak kiralama ve satış sitelerinden kiralık konut araştırması yaparak başlayabilirsiniz. İşyerinize, kendinizin ya da çocuklarınızın okuluna ulaşım imkanının yanı sıra, bütçeniz, evde kaç kişi kalacağınız ve evin konumunun sosyal yapısı gibi faktörleri göz önüne alarak, ihtiyacınıza uygun görünenleri bir liste yapmanızı ve bu listede birbirine yakın olan evleri, kiralayan kişiden ya da emlakçıdan telefon randevusu alarak düzenli bir şekilde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bu size zaman kazandiracaktır. Bunun dışında sokak sokak dolaşarak ve semt emlakçılarına doğrudan uğrayarak ta ev bakabilirsiniz, ancak bu yorulmanıza neden olabilir.

Resmi kayıtlarin dogrulugunu arastırınız

Evi kiralayacaksiniz fakat muhatap olan kisinin evin gerçek sahibi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Tapu belgesinden bütün bilgilere ulaşmanız mümkün olur. Sizinle kira sözleşmeyi imzalayacak kişinin, mal sahibinin yasal vekili olup olmadığını da mutlaka araştırmalısınız ki, karşınıza istenmedik sorunlar çıkmasın. Aynı zamanda kiraladığınız ev ile tapuda görünen yerin aynı mekan olduğundan emin olmanız gereklidir.

Yine tapu kayıtlarına bakarak, kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin buradaki ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

Dairenizi Kontrol ediniz

Eve gidip gözlerinizle görmeden asla kiralamayın. Eğer mümkün değilse, mutlaka çok güvendiğiniz bir yakınınızdan evi görmesi için yardımcı olmasını ve ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olun. Şofben, kombi, kalorifer Petekleri gibi cihazların, kapı tokmaklarının, pencerelerin çalışır ve sağlam vaziyette olup olmadığını kontrol edin ve bu tip cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını sözleşmede ifade edin. Odaların nem durumunu ve boyanın yeniliğini göz önünde tutun. Bazen nem sorunlarını gizlemek için taze boyama yapıldığı durumlar olmuştur.

Sadece dairenizi değil, binanızı da önceden kontrol edin.

Apartman yöneticisiyle, apartman sorumlusuyla ya da benzeri bir yetkili ile konuşup kiralayacağınız gayrimenkulün içinde bulunduğu apartman veya sitenin ortak kullanım alanları, aidatı ve genel kuralları ile ilgili bilgi almanızı tavsiye ederiz. Bu esnada kiralayacağınız evin sosyal beklentilerinize ve yaşamınıza uygun olup olmadığını araştırmanızı da tavsiye ederiz. Oturacağınız apartmanda kimlerin bulunduğunu araştırmanız; karar vermenizde fayda sağlayabilir.

Emlakcilar ve komisyonları

Evi ev sahibinden değil bir emlakçıdan kiralama yapacaksanız ya da emlakçı aracılığıyla bir ev sahibinden ev kiralarsanız emlakçıya komisyon ödemeniz gereklidir. Kontrat süresi ne olursa olsun yalnız kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere, bir yıllık kira bedelinin %10’u + KDV (%18) olarak alınır.Yani aylık kirası 2000 lira olan bir daireyi kiralamak istediğinizde emlakçıya 2400 lira + 432 lira KDV olmak üzere 2832 lira ödemek durumundasınız.Tabii emlakçıya başvurmadan doğrudan mülk sahibiyle anlaşarak da ev kiralayabilirsiniz. Bu durum komisyon masrafından kurtulmak anlamına gelse bile, bir emlakçı aracılığı ile ev kiralamak, hem çıkabilecek çeşitli sahtecilik sorunlarının büyük bir kısmının önceden bertaraf edileceği anlamına gelmektedir hem de emlakçıların geniş portföyleri sayesinde aradığınız kalitede bir evi daha kolay bulma şansınızı elinizden alabilmektedir.

Sağlam bir kontrat yapmalısınız

Kiracı ile ev sahibi arasında mutlaka bir kira kontratı olmalıdır. Bu kontratta en cok dikkat edilmesi gereken konuların başında kira artış oranı bulunur. Kira artış oranı kontratta net olarak belirtilmelidir. Kiracı mutlaka ödemenin hangi aralıklarla, ne şekilde (banka ödemesi, v.s.) yapacağını sözleşmede belirtmelidir. Ödeme yapıldığına dair dekontlar düzenli olarak toplanmalı ve saklanmalıdır. İdeal olarak ödemelerin banka yoluyla yapmayı özellikle tercih etmelidir. Kiracılar, kira artışı için taahhüt edilecek yüzdelik artışın bütçelerini geçmemesine dikkat etmelidir. Sözleşmenin bağlayıcılığı mevcuttur. Kiralanacak gayrimenkulde herhangi bir eksiklik bulunması durumda, bu sözleşmede mutlaka belgelenmeli ve belirtilmelidir.

Evin hangi durumda teslim alındığının yanı sıra hangi durumda teslim edileceği de sözleşmede belirtilmelidir. Depozitonun yanı sıra evin hazırlığı için yapılan masraflar sözleşmede açık bir şekilde belirtilmelidir. Bunun için ne kadar ödeme yapıldığı ve bu ödemenin karşılığının ne zaman ve hangi koşullarda ev sahibi tarafından kiracıya geri iade edileceği açık olarak sözleşmede belirtilmelidir. Konuyla ilgili tüm masraf belgeleri saklanmalıdır. İdeal olarak aidat miktarı ve ortak alanların kullanım kuralları da sözleşmede belirtilmelidir.

Satilik daire Çanakkale, kiralik konut
Satilik daire Çanakkale, kiralik konut

Bir cevap yazın